بندر کنگان جاذبه های تاریخی

ایران عزیز از جمله کشور هاییست که از شمال و جنوب خطه اش با دریا های عمیق و استراتژیکی متلاقی است. وجود دریا و اقیانوس در حوالی یک کشور، علاوه بر فرصت اقتصادی و تجاری که برای آن کشور بوجود می آورد، با سواحل زیبا و فرصت های تفریحی و گردشگری زیادی که تولید می کند می تواند برای کشور تولید درآمد داشته باشد.

بندر کنگان با وجود قدمت و اصالتی که دارد تا به امروز کمتر مورد توجه گردشگران عزیز قرار گرفته است. در متن امروز مان قصد داریم تا شما را به دیدن کنگان ببریم. در قسمت اول از مقاله بندر کنگان به معرفی مردم، بررسی موقعیت جغرافیایی، پیشینه کهن و مسیر های دسترسی به کنگان رفتیم و پس از آن درباره سوغات و غذا های کنگان و همچنین جذابیت های آن گفتیم . حال در این متن قصد معرفی جاذبه های اطراف بندر کنگان را داریم . پس با ما همراه باشید.

کنگان در استان بوشهر و حاشیه خلیج فارس جای گرفته است. در کنار این همه زیبایی ، زمان و گذر آن ، به مانند سایر نقاط ایران عزیز، در این خطه نیز تأثیرات قابل توجهی به جای گذاشته است. این گذر زمان را می توانید با نگاهی ساده به پدیده ها که در قالب آثار تاریخی بروز و ظهور پیدا کرده‌ اند ، مشاهده کنید.

قلعه نصوری بندر طاهری

بیشتر بخوانید
نمای 3D از پردیس سینمایی آرش مال در منطقه آزاد انزلی

قلعه تاریخی نصوری در شهر تماشایی و تاریخی واقع شده است که به نام بندر طاهری شناخته می شود. بندر طاهری حوالی بندر کنگان بوده و در استان بوشهر واقع شده است. بندری بسیار زیبا که روز ها و سال های زیادی از تاریخ ایران را به چشم خود دیده است. بندر طاهری در حال حاضر به عنوان بندری تاریخی شناخته شده که این هم به دلیل وجود انواع و اقسام بنا های تاریخی در سر تا سر شهر است. این بنا های ارزشمند هر کدام به نوبۀ خود، روایت و حکایتی شیرین یا حتی تلخ در سینه دارند که در مورد دوران گذشته این شهر و مردمان ساکن در آن هستند.

قلعۀ نصوری در شرق استان بوشهر جای دارد و با نام قلعه شیخ نیز شناخته می ‌شود. قلعه شیخ یا همان قلعه نصوری، در اوایل دوره حکومت قاجار ساخته شده است.

این قلع بزرگ و استوار از سنگ‌ هایی در سایز های بزرگ به همراه ترکیب درست گِل و گچ ساخته شده است . در دورانی که این قلعه بنا شده است ، بیشتر ساختمان ‌ها با آجر و کاه و ‌گِل ساخته می ‌شدند اما قلعه ‌ها را از جنس سنگ و ملات می ساخته اند . در هر صورت چون قلعه ‌ها مراکز نظامی اصلی بودند و به عنوان سنگری مستحکم و امن برای سربازان و فرماندهان عمل می کردند ، استفاده از این مصالح برای ساخت شان طبیعی و لازم بود .

قلعۀ نصوری یک درب ورودی اصلی دارد که در قسمت جنوبی قلعه قرار داده شده است . این درب رو به ساحل بینظیر خلیج فارس گشوده می ‌شود . ورودی اصلی بنا مزین به کنده ‌کاری ‌های ظریف و تماشایی است .

درون قلعه که پا می گذارید ، به یک هشتی بزرگ می رسید. این هشتی، هشت طاقچه نیز دارد. اما پس از آن و با عبور از هشتی به حیاط بیرونی خواهید رسید. در قسمت شمالی حیاط  قلعه نصوری، راه ‌پله ‌ای خواهید دید که با بالا رفتن از آن ، در چوبی ساده ‌ای که درست در انتهای آن قرار گرفته است را می بینید .  پس از عبور از این در حالا شما در طبقۀ دوم قلعه هستید .

در سمت غربی قلعه نیز راه ‌پلۀ دیگری وجود دارد که این راه ‌پله نیز شما را به طبقۀ دوم می رساند . از راه‌ پله‌ غربی قلعه که وارد طبقۀ دوم شوید ایوانی می بینید که ستون ‌هایی از جنس سنگ دارد و با گچ بری‌ های زیبا مزین شده است . در همین ایوان دربی چوبی وجود دارد که شما را به اتاقی زیبا می رساند . که در واقع همان اتاقی است که بادگیر مشهور و ساحلی بر فراز آن بنا شده بود .

ادامه متن معرفی بندر کنگان را اینجا بخوانید.

admin2
در تاریخ 25 مرداد 1399
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

09113820000 09112810000

مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

آنلاین هستیم