بندر کنگان قسمت اول-موقعیت -مردم -پیشینه و راه های دسترسی به آن

بندر کنگان از توابع استان بوشهر و در حاشیه دریای زیبای خلیج فارس واقع شده است. ایران سرزمینی بکر و چهار فصل است. سرزمینی که مکان های تماشایی و دیدنی بسیار و نیروی جاذبه پر قدرت آن، سبب جذب گردشگرانی از جای جای دنیا به این خاک شده است. به طوری که هر ساله جدای از ایرانیانی که بار سفر را برای گشتن گوشه به گوشه آن می بندند، تعداد قابل توجهی از گردشگران غیر ایرانی، میهمان این خاک با ارزش می‌ شوند و از فرهنگ و تمدن و دیدنی‌های جذاب آن لذت می ‌برند.

 بندر کنگان از جنس همین خاک کهن است، که با وجود قدمت و اصالتی که دارد تا به امروز کمتر مورد توجه گردشگران عزیز قرار گرفته است. در گشت و گذار امروز قصد داریم تا شما را به دیدن کنگان ببریم. در قسمت اول از مقاله بندر کنگان به معرفی مردم، بررسی موقعیت جغرافیایی، پیشینه کهن و مسیر های دسترسی به کنگان می پردازیم. پس با ما همراه باشید.

موقعیت جغرافیایی

کنگان از شمال به بخش مرکزی و قیر و کارزین در فیروزآباد، از جنوب به خلیج فارس و بخش گاوبندی در لار، از شرق به بستک شهرستان لار و در نهایت از غرب به خورموج منتهی می‌ شود. کنگان از 9 دهستان تشکیل شده است و از سطح دریا به اندازه 6 متر بالاتر است.

مردم بندر کنگان

بیشتر بخوانید
تفریحات غیر آبی کیش 7

مردم کنگان دو حرفه و پیشه کهن ماهیگیری و کشاورزی دارند. بندری بودن کنگان و موقعیتی که در کنار آب های پر برکت و نیلگون خلیج فارس دارد، باعث پر رونق بودن ماهیگیری در این جا شده است . اما مردم این بندر با همکاری و تلاش، در زمین ‌های حاصلخیز آن گندم و جو نیز کشت می کنند و از این راه نیز درآمد دارند. اما کشاورزی و ماهیگیری تنها راه و منبع درآمد مردم کنگان نیست. جالب است بدانید که صنعت تولید سیمان در این منطقه در حال فعالیت است و بدین منظور کارخانه هایی تاسیس شده اند که این کارخانه ‌ها علاوه بر صنعتی کردن بندر و پاسخ دادن به نیازات سیمانی ایران، تاثیر قابل توجهی در ایجاد اشتغال برای مردم کنگان داشته است.

 

بندر کنگان قسمت اول

 

پیشینه کنگان

کلمه خور به معنای شاخی از دریا در فرهنگ دهخدا ثبت شده. علت اینکه به سراغ معنی این کلمه رفتیم این است که، گویند بندر کنگان استان بوشهر، در میان چند خور قرار گرفته است. قدمت این بندر به گذشته های دور و دراز باز می گردد، که گویند آن زمان کنگان از توابع سیراف بوده است و در قرون بعدی، مشخصا بعد از حمله مغولان و روی کار آمدن صفویان، کنگان رونق بیشتری یافته و روز به روز شکوفا تر شده است.

مسیر دسترسی به کنگان

بیشتر بخوانید
جزیره لاوان 2

برای رفتن به بندر کنگان و بازدید از زیبایی های آن 3 راه جلو پایتان دارید :

سفر با قطار : اگر اهل رانندگی در جاده نیستید و یا علاقه دارید تا آسوده سفر کنید، می توانید با قطار به کنگان سفر کنید. برای سفر با قطار نیز پس از تهیه بلیت، لازم است ابتدا از شهر خود با قطار به شهر دلنواز شیراز سفر کنید. از آن جا می ‌توانید باقی مسیر را با تاکسی ‌هایی که مقصد ‌شان بوشهر است سفر کنید.

سفر با خودروی شخصی : بندر کنگان در حوالی شهر بوشهر قرار دارد . برای رسیدن به آن لازم است تا ابتدا به شهر بوشهر سفر کنید . از تهران که به وسیله اتومبیل شخصی به شیراز سفر کنید ، بیش از 14 ساعت در راه خواهید بود . به بوشهر هم که رسیدید ، تا بندر کنگان حدودا 2 ساعت و نیم دیگر تا نهایتا 3 ساعت مسیر در پیش دارید.

سفر با هواپیما :  و در آخر راحت ترین راه، سفر با هواپیما ! اگر بخواهید با هواپیما سفر کنید، ابتدا برای رسیدن به بوشهر، از شهرتان با هواپیما به شهر بوشهر یا عسلویه سفر کنید. بعد با اتومبیل سواری، باقی مسیر راه را تا رسیدن به بندر کنگان طی کنید.

برای مطالعه ادامه متن معرفی بندر کنگان ، اینجا را ببینید.

admin2
در تاریخ 29 اردیبهشت 1399
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

09113820000 09112810000

مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

آنلاین هستیم