بندر کنگان _جاذبه های تاریخی قسمت دوم

ایران عزیز از جمله کشور هاییست که از شمال و جنوب خطه اش با دریا های عمیق و استراتژیکی متلاقی است. وجود دریا و اقیانوس در حوالی یک کشور، علاوه بر فرصت اقتصادی و تجاری که برای آن کشور بوجود می آورد، با سواحل زیبا و فرصت های تفریحی و گردشگری زیادی که تولید می کند می تواند برای کشور تولید درآمد داشته باشد .

بندر کنگان با وجود قدمت و اصالتی که دارد تا به امروز کمتر مورد توجه گردشگران عزیز قرار گرفته است. در متن امروز مان قصد داریم تا شما را به دیدن کنگان ببریم. در قسمت اول از مقاله بندر کنگان به معرفی مردم، بررسی موقعیت جغرافیایی، پیشینه کهن و مسیر های دسترسی به کنگان رفتیم و پس از آن درباره سوغات و غذا های کنگان و همچنین جذابیت های آن گفتیم. حال در این متن و در ادامه متن قبل قصد معرفی دیگر جاذبه های تاریخی اطراف بندر کنگان را داریم. پس با ما همراه باشید.

کنگان در استان بوشهر و حاشیه خلیج فارس جای گرفته است . این همسایگی با خلیج فارس هم بوده که باعث ‌شده، این بندر زیبا و تماشایی از آب و هوایی پاک و ساحلی دلنواز با فضایی کم نظیر برخوردار باشد.

در کنار این همه زیبایی خاص، زمان و گذر آن، به مانند سایر نقاط ایران عزیز، بر این خطه نیز تأثیرات قابل توجهی به جای گذاشته است. این گذر زمان را می توانید با نگاهی ساده به پدیده ها که در قالب آثار و ابنیه ‌ای تاریخی بروز و ظهور پیدا کرده‌ اند ، مشاهده کنید .

 

بندر سیراف

بیشتر بخوانید
آکواریوم منطقه آزاد انزلی، بزرگترین پروژه آکواریوم کشور

در حد فاصل میان بندر عسلویه و بندر کنگان در استان بوشهر ، بندر مهم دیگری وجود دارد که سرشار از ویژگی‌ های خاص و جذاب است. در واقع بندر سیراف معماری ویژه و منحصر به فردی دارد که به خصوص در سال های اخیر توجه گردشگران عزیز را به خود جلب نموده است.

بندر دلبرانه سیراف ما بین کوه و دریا جای گرفته است. سرتاسر این بندر شامل فقط یک خیابان است . در برخی از نقاط بندر سیراف ، فاصلۀ کوه تا دریا حتی به کمتر از ۳۰ متر هم می‌ رسد که تلاقی بسیار زیبا و ژرنالی ایجاد نموده است.

خانه‌ ها در برخی مناطق این بندر در سراشیبی کوه ساخته شده اند. این بندر تماشایی و دلبرانه در واقع یکی از مهمترین بنادر به جای مانده از دوران سلطنت ساسانیان در ایران زمین است. به طوریکه مسجد جامع این شهر بر فراز بنایی باستانی که از دوران حکومت ساسانیان در این منطقه به یادگار باقی مانده بود ساخته شده است. همچنین سیستم آبرسانی مورد استفاده در دورۀ حکومت ساسانی در این بندر هنوز باقی است و قابل بازدید.

گورستان صخره‌ ای دره لیر

در بندر سیراف که در حوالی بندر کنگان وجود دارد ، گورستان صخره ‌ای دره لیر، یادگاری است از تمام روز های گذشته تاریخ و قرن‌ های پیش این منطقه که تا امروز سپری شده ‌اند. بر اساس اسناد و مدارک مستند گفته می شود که این گورستان به زمانی که تجارت و بازرگانی در این بندر بسیار رونق داشته است ، تعلق دارد .

هر چند که در طول تاریخ بندر کنگان و بندر سیراف در امور بازرگانی و تجارت شهره بوده ‌اند. در هر صورت رفت و آمد بسیار تجار و . . . به این جا و به طبع امکان فوت ایشان بنا به هر دلیلی در این بندر، سبب شده است که گورستان دره لیر افراد بسیار زیادی با دین ‌های متفاوت را در آغوش بگیرد.

از لحاظ زمانی دوره ‌های مختلف تاریخی را می توانید در این گورستان تماشا کنید. قدیمی ‌ترین قبر این گورستان خاص به سال ۹۷۵ میلادی تعلق دارد. بر فراز سنگ‌ نوشته‌ های قبرهای این قبرستان ، کلماتی را خواهید دید که به خط کوفی نوشته شده‌ اند.

اگر مشتاق هستید که بیشتر در مورد مردم گذشته بدانید لازم است در برنامۀ سفرهای خود بازدید از گورستان‌ های تاریخی را فراموش نکنید . تمام گورستان ‌ها، از منابع بسیار مهم برای بررسی تاریخ چگونگی زندگی و فرهنگ و تمدن افراد هر منطقه و آداب و رسوم خاص آن هاست.

admin2
در تاریخ 2 مهر 1399
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

09113820000 09112810000

مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

آنلاین هستیم