جزیره لارک قسمت دوم

جزیره لارک، جزیره ‌ای در دل خلیج نیلگون و بی مانند فارس است . جزیره ای که قصد داریم تا  از آن سخن بگوییم، در تقسیمات کشوری در محدوده استان هرمزگان و به طور دقیق‌ تر که بگوییم ، در تنگۀ هرمز واقع شده است، که این نیز به اهمیت آن می افزاید.

تمام جزایر خلیج فارس به مانند  جواهرات رنگارنگ و گران‌ بهاست که در آب های بلوری و شفاف اقیانوس می درخشند. پتانسیل های بینظیر این جزایر نیز فقط به امید که اینکه مورد تماشا و توجه بیش از پیش گردشگران عزیز قرار بگیرد، به قلم ما در می آیند.

جزیرۀ لارک از جنس جواهرات ارزشمند و پر تلالو خلیج فارس است که بر وسعت آبی آن قرار گرفته. در این مقاله قصد داریم تا به جزیره لارک سفر کنیم و جذابیت ‌های بسیار و شگفتی‌ بی نظیر طبیعت را که این جزیره در قلب خود نهفته دارد و از دیدها پنهان کرده است، به شما معرفی کنیم . در قسمت قبل از مقاله معرفی لارک، ابتدا گفتیم که لارک کجاست و از موقعیت مکانی و از ظاهر جزیره و از مردمان مهربانش نوشتیم. حال در این قسمت قصد معرفی جاذبه ‌های گردشگری و تاریخی این جزیره را داریم . پس متن ما را دنبال کنید.

جزیره لارک قدمت دیرینه ای دارد که سبب شده تا این جزیره تماشایی، علاوه بر زیبایی های طبیعی جذابش ، برای روزگار ما جاذبه‌ های تاریخی دیدنی در خود داشته باشد. گردشگران بسیاری برای دیدار از جاذبه های تاریخی و قدیمی لارک، که شبیه به دفتر خاطراتی سرگذشت پرماجرای خود را بر آن نوشته است، به آن سفر می کنند.

هر منطقه و شهر توریستی و دیدنی به مانند یک انسان علاقه دارد تا زنده بماند و راز زنده ماندنش نیز چیزی نیست جز، رفت و آمد گردشگران به آن. گردشگر درست مانند جریان خون در رگ های مناطق دیدنیست. لارک نیز از این قاعده مستثنی نیست.

در لارک خانه ‌هایی دیده می شوند که 100 و گاهی حتی تا 200 سال قدمت دارند که دیدار از این خانه‌ های قدیمی می تواند قصه‌های بسیاری از سبک زندگی ساکنان قدیمی این جزیره برایتان بازگو کند.

علاوه بر خانه های قدیمی در جزیره لارک فانوسی دریایی قدیمی  و همچنین کشتی نیمه غرق شده ای به چشم می‌ آیند. دیدار از این فانوس دریایی و کشتی، به خصوص برای علاقه مندان به عکاسی و زمینه های متفاوت ، خالی از لطف نیست.

قلعه پرتغالی‌ها در جزیرۀ لارک

بیشتر بخوانید
مارینای کاسپین

و باز هم داستان اشغالگری پرتغالی ها ! در این جزیره نیز رد پایی از آن ها به جا مانده است. ماجرای حضور پرتغالی‌ ها در خلیج فارس و در جنوب ایران ما، مربوط به دوران صفویه می شود. در دوره صفویه پرتغالی ‌ها و انگلیسی ‌ها از یک طرف و از طرف دیگر دولت عثمانی به ایران زمین وارد شدند . امروزه در بیشتر جزایر زیبای خلیج فارس آثاری  از پرتغالیان به چشم می‌ آید.

 قلعۀ بازمانده از پرتغالی‌ها در جزیرۀ لارک قلعه‌ای بزرگ است و بر خلاف قلعه هایی که در قشم و هرمز با توپ های پرتغالی باقی مانده اند، در این جا تنها بنایی داریم که تصور می شود شاید پرتغالیان از لارک به عنوان اتاق فکر و محلی برای تجمع بهره می برده اند. شاید هم تجهیزات نظامی خود را در قشم و هرمز قرار داده بوده ‌اند. اما در هر صورت این بنا بخشی از تاریخ این خاک را با خود یدک می ‌کشد.

آب صاف و درخشان ساحل لارک

از دیگر جاذبه های دیدنی شگفت جزیره لارک آب صاف و شفاف دریاست که در ساحل این جزیره مقابل خود می بینید. آب  دریا بر خلاف شمال ایران، در مناطقی خاص، به قدری صاف و شفاف است که به راحتی و با چشم غیر مسلح، امکان تماشای زندگی هر روزه آبزیان در زیر آب را فراهم می کند! اگر شما هم عاشق آبزیان و یا صدف های زیبا و گوناگون هستید و یا می خواهید زندگی آبزیان در شهر آب ‌های نیلگون خلیج همیشه فارس را با چشم خودتان ببینید، بدانید که زمان آن رسیده تا بار سفر را ببندید و رهسپار جزیره زیبای لارک شوید.

ادامه متن معرفی جزیره زیبای لارک را می توانید در اینجا ببینید.

admin2
در تاریخ 28 اردیبهشت 1399
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

09113820000 09112810000

مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

آنلاین هستیم