دریاچه هامون

در مقاله امروزمان قصد داریم تا دریاچه و تالابی را بشناسیم که به ترتیب بعد از دریای خزر و دریاچه ارومیه، سومین دریاچه بزرگ کشور بزرگ مان، ایران است. این دریاچه هامون نام دارد که در جهان عنوان و رتبه هفتمین تالاب بزرگ را نیز از آن خود کرده است.

 دریاچه هامون از 3 دریاچه کوچکتر تشکیل شده است و به این صورت است که زمان بالا آمدن آب این 3 دریاچه ، تشکیل یک دریاچه بزرگ را می دهند.

هامون وسعتی بالغ بر ۵۶۶۰ کیلومتر مربع دارد و نیمی از آن در استان کرمان و نیم دیگرش در استان سیستان و بلوچستان قرار گرفته است. در مناطق دشتی از این ناحیه ، گیاهان زیادی وجود ندارد و همین پوشش گیاهی ضعیف هم سبب شده تا هنگام بارش باران، سیلاب های ویران گر و شدید، به سرعت جاری شوند . این سیلاب ها نیز نتیجه  ای جز فرسایش خاک و هدر رفت آب در پی ندارند.

وسعت دریاچه در ماه های فصول مختلف هر سال، به شدت تغییر می کند. زمانی که به اصطلاح هامون در بهترین شرایط خود قرار گرفته، دارای وسعت ۵۶۶۰ کیلومتر مربع می باشد . در این شرایط نیز ۳۸۲۰ کیلومتر مربع از آن در کشور ما و بقیه در کشور همسایه ما یعنی افغانستان قرار دارد.

این تغییر بسیار زیاد در سطح آب دریاچه هامون، شکل و نوع پوشش گیاهی سواحل آن را نیز تغییر می دهد. زمین های حاشیه ای لجنزار و باتلاقی شکل هستند. تنها گیاهانی که در این زمین ها رشد می کنند، خارها و بوته های خودروی هستند.

هامون و منطقه اطراف آن به خاطر ارتفاعی که از سطح دریا دارند در گروه مناطق بیابانی قرار می گیرند . مرتفع ترین ناحیه از این منطقه کوه شاه است ، که ۴۴۰۰ متر بالاتر از سطح دریا قرار دارد.

منطقه بزرگ دریاچه هامون، با این وجود که در مرکز کشور عزیزمان ایران قرار دارد ، اما رطوبت زیادی از سمت دریای بزرگ عمان به آن می رسد. در این ناحیه بارندگی کم و گرما و در پی آن نیز تبخیر زیاد است. اما  رطوبت بالای دریای عمان از آن محافظت می کند . در قسمت مرکزی این ناحیه حفره ای بیضی شکل وجود دارد که تمامی آب های منطقه به سمت آن روانه می شوند که همان دریاچه هامون است.

 

جانداران ، پرندگان و ماهیان دریاچه و تالاب هامون

بیشتر بخوانید
جزیره هرمز مکان های تفریحی و اقامتی

هامون تنها منطقه ای در شرق کشور ایران است که هر ساله شاهد مهاجرت دسته های زیادی از پرندگان می باشد. جالب است بدانید که  ۲۳۹ گونه مختلف جانوری در دریاچه و تالاب هامون زندگی می کنند.

از این میان پر تعدادترین آن ها :

 پلیکان، غاز، فلامینگو ، باکلان، قوی گنگ، کفچه نوک، آنقوت ، کبک ، دال ، سازگپه ، جغد ،‌ اردک تاجدار، هوبره، تیهو، عقاب، شاهی، سنقر، شاهین ، پرستوی دریایی ، عقاب دریایی ، عقاب تالابی، مار چلیپر، افعی شاخدار ایرانی، مار جعفری،‌ بزمجه و . . .

و ماهیانی همچون :

 ماهی گرگک، آمور سفید، کپور ماهی و سیاه ماهی هستند.

نابودی دریاچه هامون چرا و چگونه

امروزه تغییرات آب و هوایی و ایجاد زمین های زراعی در حاشیه، سد بندی رودخانه هایی که به هامون منتهی می شوند، افزایش جمعیت و به تبع نیاز بیشتر به آب بیشتر، هدر رفت آب در آبیاری های غیر اصولی و . . . موجب خشک شدن هامون می شوند.

علاوه بر همه، وارد کردن ماهی علف خواری بنام آمور آن هم بدون تحقیق درباره سازگاری این گونه با این تالاب ، به منطقه پیامد فاجعه باری وارد کرده است. آمور به آب ها رفت و با سرعت تکثیر شد و در نتیجه به تمامی نیزارهای هامون حمله کرده و آنها را بلعید و نابود کرد .

مرگ هامون موجب مرگ تمامی موجوداتی می شود که این دریاچه را به عنوان محل زندگی خود انتخاب کرده اند. علاوه بر این، پوشش گیاهی اطراف هامون هم نابود شده که در نتیجه آن دامداری و پرورش گاو نیز در منطقه از بین می رود.

admin2
در تاریخ 5 تیر 1399
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

09113820000 09112810000

مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

آنلاین هستیم